Business France [en] [fr]

Uppdrag

Business France är en myndighet som har till uppgift att stödja franska företags internationella verksamheter och stärka Frankrikes attraktionskraft.

Business France skapades den 1 januari 2015 och är en sammanslagning av franska exportrådet (Ubifrance) och myndigheten för utländska investeringar i Frankrike (Invest in France Agency).

Myndigheten arbetar med följande tre huvuduppdrag:

  • Franska företags internationella utveckling och export.
  • Främjande av och stöd till internationella investeringar.
  • Frankrikes attraktionskraft och bilden av Frankrikes ekonomi, företag och regioner.

Kontoret i Stockholm har runt 15 medarbetare som samtliga är experter på sina områden och talar både franska och svenska. Vi publicerar rapporter och studier, erbjuder ett stort antal skräddarsydda tjänster, såsom förmedling av affärspartners och kontakter, marknadsanalyser, information och rådgivning. Vi arrangerar även events och utställningar inom speciellt utvalda branscher eller vid särskilda tillfällen.

Vår verksamhet och vårt globala kontaktnät gör oss till en intressant samarbetspartner för såväl franska exportföretag, importörer och distributörer samt olika internationellla företag och organisationer. Vi publicerar löpande information på vår hemsida om våra evenemang och produkter som franska företag söker agenter och återförsäljare för.

Kontakt

Business France
Storgatan 11
114 44 Stockholm
Tel: +46 (0)8 545 89 150

Hemsida

Yvane Bocchi-Wirman
Regionschef för Norden
yvane.bocchi-wirman@businessfrance.fr

Gilles Debuire
Biträdande direktör
gilles.debuire@businessfrance.fr

Maria Mouradian
Ekonomi- och personalansvarig
maria.mouradian.@businessfrance.fr

Laura Vuillemin
Ledningsassistent
laura.vuillemin@businessfrance.fr

Mat och vin

Cecilia Ekfeldt
Exportrådgivare - Referensrådgivare för Mat & Vin i Norden
cecilia.ekfeldt@businessfrance.fr

Manon Clément (VIA)
Projektledare
manon.clement@businessfrance.fr

Industri och cleantech

Aurélie Devidal(Föräldraledig)
Exportrådgivare
aurelie.devidal@businessfrance.fr

Antoine Lanternier (Ersättning av föräldraledighet)
Projektledare
antoine.lanternier@businessfrance.fr

Mme Eva Grosbois (VIA)
Projektledare
eva.grosbois@businessfrance.fr

Mode, hem och lifescience

Soline Rémond
Exportrådgivare – Referensrådgivare för Mod, Hem & Lifescience i Norden
soline.remond@businessfrance.fr

Bérengère Dubeuf
Projektledare
berengere.dubeuf@businessfrance.fr

Tech & Services

Justine Vautrin (Föräldraledig)
Exportrådgivare – Referensrådgivare för Tech & Services i Norden justine.vautrin@businessfrance.fr

Pascal Lamorte (Ersättning av föräldraledighet)
Projektledare
pascal.lamorte@businessfrance.fr

Foreign Investment

Linnéa Hassner
Investeringsrådgivare
linnea.hassner@businessfrance.fr

Axel Berggren-Lagercrantz
Investeringsrådgivare - Referensrådgivare för FinInvest i Norden
axel.berggren-lagercrantz@businessfrance.fr

Sandrine Ciupek
Investeringsrådgivare
sandrine.ciupek@businessfrance.fr

Kommunikation & V.I.E. Trainee Program

Maxime Krummenacker
Kommunikationsansvarig, V.I.E ansvarig
maxime.krummenacker@businessfrance.fr

JPEG

Senast uppdaterad 27/11/2019

Upp